Це один з головних меседжів, що пролунали на форумі регіонів України і Білорусі, який відбувся у Житомирі. Президент РБ Олександр Лукашенко заявив, що Мінськ готовий вести переговори про збільшення поставок нафтопродуктів для Києва.

За словами Лукашенка, загальна історія і сусідство України і Білорусі перевизначили пріоритети, в тому числі в економічній сфері. Це в першу чергу паливно-енергетичний напрямок, агропромислова сфера, промислова кооперація і транспортно-логістична сфера. «Ми готові вести переговори про збільшення поставок нафтопродуктів для ваших підприємств. Вважаю, що в подальшому необхідно підтримувати проекти в цій галузі», – сказав Олександр Лукашенко.

Нагадаємо, у вересні Мозирський і Новополоцький заводи відвантажили до України 310 тис. тонн, що склало 53% всіх імпортних поставок. З цього обсягу 302 тис. тонн було відвантажено залізницею, інші 8 тис. тонн надійшли в якості тестових поставок трубопроводом «ПрикарпатЗахідтранс». Востаннє Мозирське дизпаливо постачалося до України трубопроводом «ПрикарпатЗахідтранс» ще 8 років тому.

Нагадаємо, на початку осені в регіонах України спостерігався дефіцит дизпалива на заправках. Введені Києвом з 1 серпня мита на поставки через трубопроводи привели до того, що з Росії дизпаливо почали поставляти залізницею.  Однак вже з 25 вересня пропуск всіх вантажів залізницею через перехід Суземка – Зернове на кордоні Росії й України скоротили вдвічі. Причиною введення обмежень стало погіршення термінів повернення вагонів-цистерн з боку «Укрзалізниці», яка не може впоратись із збільшеними об’ємами нафтопродуктів.

Одразу після введення мит екс-представник президента в уряді, а нині голова Комітету ВР з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус написав у своєму Facebook, що завдяки впровадженню санкцій український бюджет зможе додатково отримати близько 2 млрд грн. на рік, а також зазначив, що «є підстави для ще певного зниження роздрібних цін».

Однак мита не поширились на всі інші види транспортування, окрім трубопроводного. Відтак український нафтовий ринок опинився на порозі «дизпаливної кризи».

Директор «Консалтингової групи А-95» Сергій Куюн зазнчив: «Так де взяти резерви? Варіантів на порядку денному два. Перший, домовиться з росіянами про відновлення імпорту нафтопродуктів в країну (з цього року закритий) і таким чином організувати своп, в тому числі використовуючи нафтопродуктопровід «ПрикарпатЗахідтранс». У Білорусі є досвід перемитнення, який може допомогти качати безпосередньо той самий російський дизель, перебиваючи документи в якомусь Гомелі. Поки залишимо цей варіант без коментарів і поговоримо про якийсь ідеальний варіант під номером два. Мова про нарощування завантаження Мозиря «морський» нафтою, яка через термінал в «Південному» відправиться туди трубою Одеса-Броди, а потім «Дружбою». З цієї нафти завод зробить паливо, яке повернеться до України, а рясні річки мазуту і ВГО (вакуумний газойль – ред.) потечуть до наших південних портів, разом завантаживши залізницю. Інформагентства повідомляють, що про якісь поставки нафти Лукашенко і Зеленський говорили в Житомирі. А ви вірите, що казка може стати реальністю?»

Як зазначали ескперти, нинішній обсяг поставок дизпалива з Білорусі, який в серпні і вересні перевищив 300 тис. тонн, є рекордним з багатьох точок зору. Ресурсу дизпалива Мозирського НПЗ за таких обсягів вже не вистачить: при переробці 9 млн. тонн на рік, НПЗ виробляє близько 3 млн. т. ДТ або 250 тис. т. на місяць. Аналогічний обсяг виробляється на «Нафтані», але по суті весь йде на забезпечення внутрішнього ринку (не менше 2,6 млн т). При цьому ще є експортні контракти, зокрема з польським Orlen.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here