«Пишіть запит»: спроба дізнатися подробиці про Маркарову та «Актив-банк» перевелась на бюрократичну тяганину.

Після низки публікацій у ЗМІ журналісти «Nashe Radio USA» вирішили провести власне розслідування щодо «Актив-банку» та очільниці Мінфіну Оксани Маркарової.

Нагадаємо, мова йде, зокрема, про період роботи міністерки на посаді глави «Актив-банку» (який належав братам Клюєвим).  Та чи насправді борги банку очільниця Мінфіну передала у Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, тим самим «списавши» борги за рахунок державного бюджету України (адже відомо, що  ФГВФО є боржником Мінфіну).

Відомо, що ФГВФО позивався проти екс-власників «Актив-банку» ще у 2018 році, однак Солом’янський суд Києва позов повернув. Чи позивався Фонд ще раз або в установі вирішили «забути» борги? Чи  дійсно (як пишуть у низці інших ЗМІ) Маркарова отримала мільярдні «бонуси» за часи перебування на посадах, а нині намагається зробити усе для того, щоб позови не мали розголосу і не існували – ані на паперах, ані взагалі? Чи насправді нинішні глави наглядових рад державних банків підбираються лише ті, які «влаштовують» та «дружні» до нинішньої очільниці Мінфіну?

Ми звернулися за офіційними роз’ясненнями до Фонду гарантування вкладів фізосіб та Міністерства фінансів.

Зокрема, у ФГВФО намагались дізнатися, на якому етапі перебувають спроби Фонду стягнути борги з наступних боржників: — мажоритарного акціонера «Дельта Банку» Миколи Лагуна на 19,83 млрд грн.;  колишніх акціонерів і топ-менеджерів «Імексбанку» 18,98 млрд грн заподіяної шкоди;  колишніх акціонерів і топ-менеджеров «Актив-Банку» на 1,69 млрд грн. Однак, у ФГВ нам порадили надіслати офіційний запит на  електронну адресу Управління з питань інформаційної політики.

А телефонного зв’язку із прес-службою Мінфіну ми не дочекалися. Ймовірно, прес-службі нині доводиться «розчищати» після низки скандальних публікацій у ЗМІ, тому на спілкування із представниками мас-медіа у них не вистачає часу.

Інформаційні запити щодо ситуацій надіслані  до обох установ через електронну адресу, однак, цілком ймовірно, що наш лист «загубиться» у ряді інших інформаційних запитів. У будь-якому випадку, ми інформуватимемо читачів про перебіг подій

А поки що, нагадаємо, що Маркарова обіймала посаду глави «Актив-банку» з грудня 2012 до квітня 2013 року.  Зокрема, у ЗМІ опублікована інформація, що з початку роботи в зазначеному банку і до березня 2014 року через свої афілійовані структури (ТОВ «Актив фінанси груп» і інвестфонд «Титаніум Інвест») подружжя Оксани Маркарової і Данила Волинця (екс-голови Наглядової ради «Ощадбанку») були власниками банку.

Вже у червні 2014 Нацбанк відніс «Актив-Банк» до категорії проблемних і встановив для нього ряд обмежень діяльності. На початку осені, 2 вересня, НБУ відніс «Актив-банк» до неплатоспроможних,  а вже наступного дня Фонд гарантування вкладів ввів до банку тимчасову адміністрацію.

Зараз банк — на стадії ліквідації. За день до віднесення «Актив-банку» до неплатоспроможних з нього були виведені багатомільйонні активи.  Після оголошення про неплатоспроможність зобов’язання перед вкладниками були передані Фонду гарантування вкладів. Весною минулого року  вкладникам «Актив-Банку» в межах гарантійної суми було виплачено 1,3 млрд. грн. (98,9% запланованих виплат).

P.S. На момент виходу цієї статті у редакції не було відповіді ФГВФО, але вона надійшла пізніше, тому публікуємо її в повному обсязі:

»

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (далі – Фонд) розглянув Ваш запит та повідомляє про таке.

Стосовно відшкодування шкоди у розмірі 19,83 млрд грн з мажоритарного акціонера АТ «ДЕЛЬТА БАНК» Лагуна М.І. та інших топ-менеджерів Банку, то зараз Господарським судом міста Києва здійснюється розгляд відповідної справи №910/7186/19, триває підготовче судове засідання, рішення не прийнято. Щодо вимог до колишніх акціонерів і топ-менеджерів АТ «ІМЕКСБАНК» про відшкодування шкоди у розмірі 18,98 млрд грн, то Фондом пред’явлено позов до Господарського суду Одеської області. У зв’язку з вирішенням процесуальних питань розгляд спору по суті не відбувався. Щодо вимог до колишніх акціонерів і топ-менеджерів ПАТ «КБ «АКТИВ-БАНК» про відшкодування шкоди у розмірі 1,69 млрд грн — Фондом пред’явлено позов до Господарського суду міста Києва, однак через вирішення процесуальних питань на сьогодні розгляд спору по суті не відбувався.

Нагадаємо, що відповідно до ст. 52 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» Фонд або уповноважена особа Фонду у разі недостатності майна банку звертається до пов’язаної з банком особи, дії або бездіяльність якої призвели до заподіяння кредиторам та/або банку шкоди, та/або пов’язаної з банком особи, яка внаслідок таких дій або бездіяльності прямо чи опосередковано отримала майнову вигоду, з вимогою про відшкодування шкоди, заподіяної банку. У разі невиконання зазначених вимог Фонд звертається з такими вимогами до суду».

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here