Постанову КМУ про спецмито на російський імпорт ухвалили з порушеннями – ЗМІ

Скандальна постанова Кабміну про запровадження мита на російський скраплений газ та трубопровідні поставки дизпалива була ухвалена з порушенням регламенту.

Копії відповідних документів Секретаріату КМУ опубліковані у ЗМІ. Штампи на них свідчать про те, що постанову підписали заднім числом.

Хоча офіційно день прийняття постанови №624 – 17 липня 2019 року, Мінекономрозвитку подав відповідний проект до департаменту документообігу Секретаріату Кабінету Міністрів лише 19 липня о 14:55.

18-19 липня датовані всі супровідні документи до постанови – пояснювальна записка, довідки про узгодження, висновок Мін’юсту, протокол узгодження позицій тощо.

Висновок Міністерства фінансів, підписаний міністром О. Маркаровою, про відповідність постанови зобов’язанням України перед ВТО був складений та надійшов до МЕРТ 19 липня о 10:10 ранку.

Як йдеться у пояснювальній записці, постанова була розроблена за дорученням В. Гройсмана (датоване 18 липня) у відповідь на лист керівника Офісу Президента А. Богдана (17 липня). Про що саме писав Богдан у листі – у документації не зафіксовано.

Згідно з параграфами 49 і 50 Регламенту КМУ, постанови уряду не виносяться на засідання без обов’язкових додатків. Серед таких – пояснювальна записка, довідка про погодження проекту акту, протокол узгодження позицій, висновок Мін’юсту тощо.

Крім того, за регламентом, Секретаріат має проводити експертизу кожного нормативного акту КМУ. Обов’язково перевіряють відповідність акту Конституції, іншим актам законодавства України та нормам регламенту.

У разі виявлення порушень Секретаріат має повернути документ на доопрацювання з використанням системи електронної взаємодії органів виконавчої влади з супровідним листом Держсекретаря КМУ (параграф 52 Регламенту).

Нагадуємо, 22 липня була оприлюднена постанова КМУ № 624, ухвалена 17 липня. У постанові запроваджується спецмито на скраплений газ та дизельне паливо російського походження. Обмеження на імпорт дизпалива стосуються лише трубопроводів.

З 1 серпня 2019 року на імпорт ДП з Росії трубопровідним транспортом буде застосовуватися спеціальне мито в розмірі 3,75%. З 1 жовтня – до 4%. На скраплений газ мито з серпня буде встановлено на рівні 1,75%, з жовтня – на рівні 3%.

Мита будуть діяти до “моменту скасування Російською Федерацією дискримінаційних та/або недружніх дій щодо України”.

18 серпня постанову прокоментував у своєму Facebook представник Президента в уряді А.ндрій Герус. “Це спільне рішення Президента та уряду у відповідь на російські економічні санкції”, – написав він. Таким чином підтверджується, що команда новообраного президента чинила вплив на розробку проекту постанови, який, за неофіційними даними, протягом 3 місяців був об’єктом суперечок між проросійськими та антиросійськими групами. За дивним збігом обставин, обговорення завершилося саме після програшу партії Гройсмана на виборах, і відповідно – завершення його премьерства.

Експерти доводять, що від нововведення програють, в першу чергу, споживачі, оскільки підвищення мита буде закладено в роздрібну ціну. Крім того, у зв’язку з дефіцитом дизпалива напередодні сезону жнив прогнозується загроза збиральній кампанії.

На думку ряду фахівців, рішення кабміну насправді не засноване на економічних розрахунках та захищає бізнес-інтереси конкретних осіб. Зокрема, у Нафтогазовій Асоціації України коментують: “З точки зору впливу на ринок і подальшого розвитку ситуації, введення мит не є природним ринковим інструментом і спричинить за собою поглиблення монополії групи “Приват”.

Насамперед, йдеться про “дизельне” мито, яке попри загальноприйняту практику введене тільки на трубопровідний транспорт. Залізничні та морські постачання дизпалива залишилися поза санкціями.

Як пригадує у своїй статті ЕП, “група “Приват” Коломойського не раз намагалася ввести квоти на безмитний імпорт бензину і дизелю з РФ та Білорусі”. Серед аргументів — “підтримка вітчизняного виробника”, “диверсифікація джерел постачання”, “турбота про споживачів”, “захист національних інтересів” і “зниження залежності від пального з країни-агресора”.

Ще у червні повідомлялося, що група “Приват” має намір ввезти в Україну морем близько 100 тис. тонн дизельного палива та повністю завантажила свої потужності з прийомки скрапленого газу.

У поінформованих експертних джерелах “8 каналу” пояснюють, що дії Кабінету Міністрів спрямовані лише проти однієї приватної компанії. Українською ділянкою труби нафтопродуктопроводу “Самара – Західний напрямок” володіє ТОВ “ПрикарпатЗахідтранс”.

Про призупинення постачання дизпалива до України трубопроводом “Прикарпатзахідтранс” вже заявив ключовий постачальник вітчизняного ринку Wexler Group. Причина – економічна недоцільність подальших поставок через запровадження спецмита.

Послугами нафтопродуктопроводу користуються понад 30 українських імпортерів дизельного палива. Лише за чотири місяці 2019 року трубою до України надійшло 645,7 тис. тонн дизпалива.

“Дана постанова спрямована на блокування роботи ТОВ «ПрикарпатЗахідтранс» і подальшої його зупинки, – йдеться у заяві компанії. – Зупинка підприємства призведе до втрати тисяч робочих місць, зростання соціальної напруженості в регіонах розташування підрозділів нашої компанії і, звичайно ж, до значного підвищення цін на дизельне паливо в Україні”.

У документі також нагадують, що це компанія з іноземними інвестиціями з Республіки Білорусь та Швейцарії, яка працює на розвиток економіки України. Нещодавно новим мажоритарним (51%) акціонером ТОВ “ПрикарпатЗахідтранс” стало Унітарне Підпріємство  “Нафтобітумний завод” (Білорусь), власником якого є відомий бізнесмен українського походження Микола Воробей. Після придбання контрольного пакету він повідомив, що партнером у даному проекті залишається попередній власник – швейцарська International Trading Partners AG на чолі з Анатолієм Шеффером (громадянин Німеччини).

“Підприємство за час роботи сплатило близько 400 млн. грн. податків, створені сотні робочих місць, інвестовані десятки мільйонів гривень в розвиток, здійснюється соціальна підтримка місцевого населення в різних регіонах. Загальний економічний ефект для економіки України від роботи унікального трубопровідного проекту склав більше 7 млрд. грн.”, – наголошують у заяві “ПрикарпатЗахідтранс” і вважають постанову Кабміну недружнім випадом проти інвесторів, грубим порушенням правил вільної конкуренції, дискримінацією та спробою зупинити діяльність соціально-відповідальної компанії.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here